DJECA I MLADI S POREMEĆAJIMA U PONAŠANJU
Što su poremećaji u ponašanju te tko su djeca i mladi s poremećajima u ponašanju?
Poremećaji u ponašanju uključuju sva ona ponašanja koja nisu prilagođena dobi djeteta ili mlade osobe i/ili okolini te ometaju njegovo funkcioniranje tako što štete njemu i/ili okolini.
Važno je naglasiti da se ovakva ponašanja moraju javiti VIŠE puta i TRAJATI neko vrijeme kako bi se govorilo o poremećajima u ponašanju.
Uključuju ponašanja kao što su skitnja, bježanje od kuće, konzumiranje alkohola i droga, izostajanje iz škole i zanemarivanje školskih obveza, nasilno ponašanje prema članovima obitelji ili vršnjacima te činjenje kaznenih djela ili prekršaja.
Kako započinje postupak u centru za socijalnu skrb?
Što kada centar uoči ili dobije saznanja o poremećajima u ponašanju djeteta?
U slučaju saznanja o problemima u ponašanju postupanje centra započinje pozivom djeteta i roditelja na razgovor. Pribavljaju se potrebne informacije o djetetu, njegovim problemima i poteškoćama, odnosima i prilikama u obitelji.
Obavlja se izvid u domu u kojem dijete živi, razgovor sa školom, obiteljskim liječnikom i svima onima koji mogu pomoći da se stvori cjelovita slika o problemima, ali i mogućnostima djeteta i njegovih roditelja za prevladavanje nastalih problema.
Sukladno procjeni, provodi se timska obrada u Centru (socijalni radnik, psiholog, socijalni pedagog), a u nekim slučajevima provodi se i dodatna obrada u specijaliziranim ustanovama kao što su Dom za odgoj djece, Poliklinika za zaštitu djece Grada Zagreba ili Psihijatrijska bolnica za djecu.
Na temelju svega toga poduzimaju se daljnje mjere u cilju zaštite dobrobiti i najboljeg interesa djeteta sukladno Obiteljskom zakonu, Zakonu o socijalnoj skrbi, Zakonu o sudovima za mladež i ostalim važećim zakonskim propisima.
Koje mjere u cilju zaštite dobrobiti i najboljeg interesa djeteta centar može poduzeti?
Djeca i roditelji mogu biti obuhvaćeni savjetodavnim radom stručnjaka centra te se mogu uputiti i nekom od specijaliziranih stručnjaka u drugim ustanovama ili udrugama koje se bave zaštitom djece.
Vrste mjera u nadležnosti centra za socijalnu skrb prema Obiteljskom zakonu:
Vrste usluga prema Zakonu o socijalnoj skrbi koje centar može priznati:
MLADI U SUKOBU SA ZAKONOM (počinitelji kaznenih djela i prekršaja)
Dijete/maloljetnik/mlađi punoljetnik – u čemu je razlika?
Riječ je o dobnoj klasifikaciji počinitelja kaznenih djela koja bitno utječe na odabir sankcija:
DIJETE je osoba do navršene 14. godine te je ono kazneno neodgovorno. To znači da bez obzira kakvo je djelo počinilo dijete prema njemu se ne može pokrenuti kazneni postupak i ne mogu mu se izreći kaznene sankcije. Isto vrijedi i za počinjene prekršaje. U tom slučaju centar za socijalnu skrb može poduzeti mjere obiteljsko pravne zaštite.
MALOLJETNIK je osoba koja je navršila 14, a nije navršila 18 godina. Ako on počini kazneno djelo prema njemu će se primijeniti Zakon o sudovima za mladež kao poseban zakon za maloljetne počinitelje kaznenih djela. Dakle, za počinjena kaznena djela kao sankcije im se izričuo odgojne mjere i maloljetnički zatvor.
MLAĐI PUNOLJETNIK je osoba koja je navršila 18, a nije navršila 21 godinu. Ako mlađi punoljetnik počini kazneno djelo prema njemu se mogu primijeniti odredbe Kaznenog zakona kao prema svim punoljetnim osobama, ali uz određene uvjete može se primijeniti i Zakon o sudovima za mladež koji se primjenjuje prema maloljetnim počiniteljima kaznenih djela. Znači da im može biti izrečena kazna zatvora, ali i uz određene uvjete im mogu biti izrečene odgojne mjere i maloljetnički zatvor.
Koja je uloga centra za socijalnu skrb u slučaju počinjenja kaznenih djela ili prekršaja?
Državno odvjetništvo i sud od centra mogu zatražiti mišljenje. Tada se uz sve ranije navedene okolnosti u obzir uzima i odnos prema počinjenom kaznenom djelu ili prekršaju.
Centar je ovisno o vrsti odgojne mjere, zadužen za organizaciju izvršenja, neposredno provođenje i/ili praćenje izvršavanja mjera, rad s roditeljima, ali i psihosocijalnu i drugu podršku neko vrijeme nakon izvršenih mjera (posttretmanski prihvat).
Koja je uloga državnog odvjetništva?
Državno odvjetništvo odlučuje o obustavi ili nastavku kaznenog postupka. Pritom odluku o obustavi može uvjetovati ispunjenjem neke od posebnih obveza po čijem izvršenju se neće pokretati postupak na sudu (kao svojevrsna nagrada). U slučaju nastavka, sud je taj koji odlučuje o primjerenoj sankciji .
Nakon što, uz suradnju i nadzor centra za socijalnu skrb, maloljetnik ispuni obveze, državni odvjetnik donosi konačnu odluku o nepokretanju postupka prema maloljetniku.
Koje posebne obveze nalaže državno odvjetništvo?
Koje odgojne mjere može izreći sud?
Tijekom provođenja navedenih odgojnih mjera maloljetnik ostaje u obitelji.
Navedene odgojne mjere izriču se kada je maloljetnika potrebno izdvojiti iz životne sredine.
Odgojne mjere se kasnije ne iskazuju kao kazne.
Mjere nisu vremenski definirane po izricanju, postoji minimalni i maksimalni rok, a ovisno o rezultatima izvršavanja mogu se predložiti izmjene i obustave mjere.
Što se događa kada maloljetnik počini prekršaj?
Kod počinjenja prekršaja postupak je sličan, ali je broj mjera manji te su one kraćeg trajanja i intenziteta. Prema osobi koja je počinila prekršaj kao mlađi maloljetnik sud može izreći samo odgojne mjere dok se starijem maloljetniku mogu izreći odgojne mjere, ali i novčana kazna i maloljetnički zatvor.
Odgojne mjere prema Prekršajnom zakonu:
Što je maloljetnički zatvor?
Svrha je maloljetničkog zatvora da se poduzimanjem mjera odgoja, obrazovanja i stručnog osposobljavanja utječe na daljnji razvoj ličnosti i jačanje osobne odgovornosti maloljetnika radi suzdržavanja od ponovnog činjenja kaznenih djela, kao i da se utječe na ostale da ne čine kaznena djela.
Maloljetnički se zatvor može izreći starijem maloljetniku i mlađem punoljetniku za kazneno djelo za koje je u zakonu propisana kazna zatvora 3 godine ili teža kazna, kad s obzirom na narav i težinu djela i visoki stupanj krivnje ne bi bilo opravdano izreći odgojnu mjeru, već je potrebno kažnjavanje.
Maloljetnički zatvor ne može biti kraći od 6 mjeseci ni dulji od 5 godina, a izriče se na pune godine i mjesece.
POSTUPANJE U SLUČAJEVIMA NASILJA MEĐU DJECOM I MLADIMA
Prijave o nasilju među djecom i mladima najčešće dolazi od škola i policije te drugih, a svi navedeni dužni su postupati sukladno Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima.
Što centar poduzima u slučajevima nasilja među djecom i mladima?
Centar poziva prijavljenog počinitelja nasilja s roditeljima, informira ih o posljedicama takvog ponašanja, ali utvrđuje i okolnosti obiteljskog života, roditeljske kompetencije, razvoj i sveukupno ponašanje maloljetnika s ciljem pružanja odgovarajuće stručne pomoći bilo u centru ili uključivanjem u različite programe koji nude pomoć i podršku u modificiranju nasilničkog ponašanja (vrlo često u programe koje nudi civilni sektor). Po potrebi se prema roditeljima poduzimaju mjere obiteljsko pravne zaštite.
Na razgovor se poziva i žrtva s roditeljem. Pružaju im se informacije o pravima i mogućnostima zaštite te im se nudi stručna pomoć i podrška. Ukoliko se utvrdi da i žrtva kao i počinitelj ima problema u ponašanju (ponekad je žrtva u nekoj drugoj situaciji i sama počinitelj) pa se i prema njoj poduzimaju slične mjere zaštite.
S kim centar za socijalnu skrb surađuje?
S obzirom na osjetljivu dobnu skupinu i složenu problematiku centar je samo jedna, vrlo značajna karika u zaštiti i promicanju dobrobiti djece, mladih i njihovih obitelji te je upućen na široku suradnju sa svima onima koji, ovisno o vrsti i težini problema, brinu o njima.
Stoga centar na ovom području surađuje prije svega sa:
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s tim slažete, ali ako želite možete se odjaviti. Prihvaćam Saznaj više